• image1.jpg
 • image2.jpg
 • image3.jpg
 • image4.jpg
 • image5.jpg
 • image6.jpg
 • image7.jpg
 • image8.jpg
 • image9.jpg
 • image10.jpg
 • image11.jpg
 • image12.jpg
 • image13.jpg
 • image14.jpg
 • image15.jpg
News

2023 02 07 11 23 31 01

Informacja o zakończeniu działalności Fundacji Heleny Pyz – Świt Życia

Szanowni Państwo,

informujemy, że 21 listopada 2022 r. Rada Fundacji Heleny Pyz – Świt Życia jednogłośnie podjęła uchwałę o postawieniu Fundacji w stan likwidacji. Zostały podjęte wszystkie czynności właściwie dla procedur z tym związanych. Na likwidatora powołana została Małgorzata Smolak, prezes ostatniego Zarządu. Decyzja była spowodowana kilkoma czynnikami, ale główny z nich to wyczerpanie się środków finansowych Fundacji i brak możliwości dalszego ich pozyskiwania.

Po przeprowadzeniu wszystkich czynności likwidacyjnych Fundacja zostanie wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego. Majątek Fundacji, który pozostanie po likwidacji Fundacji zostanie w całości przekazany na konto Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya, na realizację celów Ośrodka Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach.

Bardzo dziękujemy Państwu za 11 lat wspólnych wysiłków i działań. Przekazywane przez Państwo środki finansowe pozwoliły zrealizować wiele szczytnych celów. Przez ten czas nieśliśmy pomoc najbardziej potrzebującym. Przekazywaliśmy pomoc medyczną, materialną i rzeczową osobom dotkniętym trądem w Jeevodaya, dla kolonii trędowatych w Ramgarh, jak również niepełnosprawnemu chłopcu z Kazachstanu. Wspieraliśmy państwowy dom dziecka w ukraińskim Załuczu. Propagowaliśmy wiedzę o kulturze Indii i o działalności Ośrodka Jeevodaya. Zorganizowaliśmy też przyjazd 2 grup młodych ludzi z Indii na „Światowe Dni Młodzieży” do Krakowa. Przekazywaliśmy środki finansowe dla absolwentów Jeevodaya na kursy zawodowe. W czasie pandemii kupiliśmy tablety i laptopy do nauki zdalnej dla dzieci z Jeevodaya. Lista naszych działań jest bardzo długa. Cieszymy się, że mogliśmy je wszystkie zrealizować.

Zachęcamy do dalszego wspierania działalności Ośrodka Jeevodaya poprzez Sekretariat Misyjny Jeevodaya. www.jeevodaya.org

Instytut Prymasa Wyszyńskiego Sekretariat Misyjny Jeevodaya

ul. Młodnicka 34; 04-239 Warszawa

Tel./Fax: +48 22 6730265; E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

https://www.facebook.com/sekretariatmisyjny.jeevodaya

Nr konta: 16 1020 1097 0000 7102 0004 8736

Z wyrazami wszelkiej pomyślności.

 

Rada Fundacji Heleny Pyz – Świt Życia

 

Obwieszczenie o likwidacji Fundacji, 16.12.2022

Likwidator Fundacji Heleny Pyz – Świt Życia obwieszcza, że uchwałami nr 1 i 2 Rady Fundacji Heleny Pyz – Świt Życia z dnia 21-11-2022 r., Fundacja została postawiona w stan likwidacji, zaś na likwidatora powołana została Małgorzata Smolak. Wzywamy wszystkie osoby posiadające wierzytelności wobec Fundacji, aby w terminie 3 miesięcy od dnia publikacji tego ogłoszenia, zgłosiły je do likwidatora na adres Fundacji: ul. Młodnicka 34, 04-239 Warszawa.

06.09.2022

Sierpień - świętujemy!

Sierpień był w Jeevodaya miesiącem bardzo bogatym w różne wydarzenia.

11 sierpnia świętowano „raksha bandhan”, czyli DZIEŃ BRATA. Indusi są ludźmi bardzo rodzinnymi, solidarnymi z bliskimi i dalszymi członkami swoich społeczności. Trudno być wśród nich osobą samotną. Każda kobieta, nawet gdy nie ma rodzonego brata, może mieć przybranego. Wybiera sobie „kandydata” na brata i właśnie tego dnia zawiązuje mu na nadgarstku bransoletkę, która od teraz będzie mu przypominać o jego zobowiązaniach wobec nowej siostry. Na początku wygląda to jak zabawa, chłopcy są obdarowywani przez dziewczęta słodyczami, ale jednak w przyszłości, induscy bracia mają prawdziwy obowiązek zadbania o każdą z sióstr. Kilka dni później zapraszają swoje siostry do swoich domów, one tam mają czas na przygotowanie się do święta, m.in. postem, a potem są przez braci obdarowywane wg hojności serca, możliwości materialnych i serdecznie goszczone.

Cały sierpień to w naszym ośrodku czas świętowania. Młodzi zebrali  się na wspólnej modlitwie podczas Dnia Młodzieży (National Youth Sunday) 14 sierpnia. Przy tej okazji wybrali spomiędzy siebie nowych liderów. Prezydentem ich grupy jest teraz Sita Nishad, znana wielu osobom w Polsce.

15 sierpnia – Kościół katolicki obchodzi święto Wniebowzięcia NMP, a w Indiach i w Jeevodaya obchodzimy też, bardzo uroczyście, rocznicę Dnia Niepodległości Indii. W tym roku po raz 75, jest to więc jeszcze nie bardzo stary kraj.

27 sierpnia – święto św. Moniki, matki św. Augustyna, jest obchodzone w Jeevodaya jako Dzień Matki. Wszystkie mamy zostały uhonorowane i docenione. W ich intencji została odprawiona specjalna Msza Św. z uroczystym procesyjnym wejściem z taniecem i świecami, składaniem darów ofiarnych. Ja miałam zaszczyt składania nowego kielicha mszalnego i pateny, również w imieniu moich córek. Po Mszy św. życzenia śpiewane i osłodzone smakołykami, w południe różne gry, zabawy i zawody mam z nagrodami, a wieczorem program artystyczny i wielkie jedzenie przygotowane przez same… MAMY. 

A w międzyczasie były jeszcze mniejsze święta lokalne, np. rolników po zakończeniu sadzenia ryżu czy hinduistów - urodziny jednego z ich bogów. Ktoś policzył, że było to najwięcej wolnych dni w jednym miesiącu. Tym bardziej, że od niedawna urzędy państwowe mają też wolne wszystkie soboty. (HP)

 

302422120_771624027377952_4281819489713367701_n.jpg

 

08.08.2022

List do Darczyńców i Przyjaciół – Dużo się dzieje

Kochani, życie w Jeevodaya obfituje w wiele wydarzeń, dzieje się dużo od mojego powrotu z urlopu. Po przerwie w nauce i egzaminach wróciło niewiele ponad połowa dzieci, które uczyły się przed pandemią. Ale za to nowych mamy ponad 50-ro. Ogrom pracy dla nauczycieli i wychowawców, aby wszyscy znaleźli się na odpowiednim poziomie nauczania, a i nasza pracownia krawiecka pracuje pełną parą. Zgodnie z założeniem wyposażenia w pomoce naukowe klas młodszych dzieci zostało zakupione przez Marzenę Kozak i Adama Rostkowskiego w pobliskim mieście.

Do Jeevodaya z pieniędzy z Fundacji został zakupiony nowy samochód dostawczy. Jak bardzo jest on potrzebny nie trzeba nikogo przekonywać. 

Przygotowania do obchodów 35. rocznicy śmierci ks. Adama Wiśniewskiego SAC miały szeroki zasięg. Sfinalizowana została budowa muzeum poświęconego ks. Adamowi i s. Barbarze Birczyńskiej. Twórcy i założyciele Jeevodaya będą mieli należne miejsce pamięci.

W szkole uczniowie i nauczyciele przygotowali program uczczenia rocznicy śmierci Patrona w przeddzień, tzn. 30 lipca. Po oddaniu hołdu przed popiersiem ks. Adama wręczono nagrody dwojgu uczniom kl. 10 i 12, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w roku szklnym 2021/22. Na program składały się scenki z życia Założyciela, konkursy, pokazy zręcznościowe i artystyczne.

W niedzielę 31 lipca 2022 r. po uroczystej Mszy św. muzeum zostało poświęcone przez abpa Raipuru, Victora H. Thakura. Wzruszenie i podniosła atmosfera przepełniały nasze serca. Goście i mieszkańcy dzielili się wspomnieniami, odnajdowali się na zdjęciach, podziwiali sposób ekspozycji. Wyeksponowano 60 zdjęć z początków budowy i działalności ośrodka, w czym mieli swój niebagatelny udział Adam Rostkowski i Marzena Kozak z Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya, a Fundacja częściowo to sfinansowała.

Na tę uroczystość przybyła z Polski przedstawicielka Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl p. Monika Florek-Mostowska, która też przez kilka dni zbierała informacje o założycielu Jeevodaya.

1 sierpnia wspomnieliśmy uczestników powstania warszawskiego; ks. Adam Wisniewski był jednym z kapelanów powstańczych. Miłość do Ojczyzny przyświecała i przyświeca tak wielu Polakom w kraju i na obczyźnie. Pamiętamy o nich w dalekich Indiach. Mam nadzieję, że upamiętnienie tych tragicznych chwil w historii naszej stolicy, młodych bohaterów, którzy poświęcili swoje życie, ma również znaczenia dla budowania patriotyzmu naszych podopiecznych. (HP)

296395316_5777733118923715_4225427179302045271_n.jpg

 

Partners
 • logo-napis.jpg
 • logo-Salvatti.jpg
JGLOBAL_ZBIORKA
Kalendarz 2014 - 24
 
 
Dziękujemy wszystkim,
którzy 
przekazali 1% na Jeevodaya
 
 
AKCJE W TOKU

Wpłaty

można przeznaczyć na:

KLIKNIJ!

poniżej są aktualne

PROJEKTY

 

"Ośrodek Jeevodaya"

 

"Trąd"

 

 

 a zawsze można na

cele statutowe Fundacji


Fundacja Heleny Pyz - Świt Życia

ul. Młodnicka 34, 04-239 Warszawa

tel. 22 673 02 65  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

KRS 0000404982

NIP 9522117125

REGON 145918470

Nr konta bankowego

BGŻ BNP Paribas

PLN 39 2030 0045 1110 0000 0389 5020