Aktualności

DMbG22.07.2016

Młodzi z Jeevodaya już są

 

Od wtorku 19 lipca, gościmy młodzież z Ośrodka Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży w ramach akcji: „Dni Młodych bez Granic”. Do projektu dołączy także grupa młodzieży niewidomej z Indii i z Republiki Południowej Afryki objęta opieką przez siostry Franciszkanki. Dla tych młodych to nie tylko przełamanie niewyobrażalnych barier – ale przede wszystkim ważny etap


historii spotkania z Chrystusem żywym i działającym w Kościele.

Młodzi mieszkańcy i absolwenci Ośrodka to dzieci osób dotkniętych i okaleczonych przez trąd, dla których pobyt w Jeevodaya jest lub był jedyną szansą uzyskania wykształcenia. Większość grupy to młodzi katolicy, których rodzice przyjęli chrzest w Jeevodaya, albo oni sami, już jako dorośli, zdecydowali o swojej przynależności do Kościoła. Ich młode chrześcijaństwo potrzebuje wsparcia i ukazania powszechności Kościoła Katolickiego.

Młodzi przy śpiewie wolontariuszy grających na wielu instrumentach, przy aplauzie oczekujących weszli w progi miejsca zamieszkania. Powitani tradycyjnie „chlebem i solą” z radością dzielili się i to nie tylko swoimi pierwszymi wrażeniami.

Podczas pierwszego spotkania, na którym przedstawialiśmy się sobie nawzajem i niejako dzieliliśmy się "sobą", ktoś powiedział do młodzieży z Indii: "znam was nie tylko dlatego, że byłam w Jeevodaya, znam was, ponieważ od wielu lat modlę się za was"... i to jest Świętych Obcowanie, i to jest Żywy Kościół Święty.

Przygotowany dla młodzieży program obejmuje ważne również dla nich miejsca. Przecież stąd, z Polski, pochodzi zarówno założyciel Ośrodka ks. Adam Wiśniewski, jak i aktualny jedyny lekarz Ośrodka i w okolicy, dr Helena Pyz, od 27 lat dzieląca z nimi radości i smutki życia codziennego, pracę, modlitwę i swoje życie. Dlatego Polska jest tak bliska ich sercom. Wiedzą, iż w pewnym sensie „korzenie ICH domu", Ośrodka Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach w stanie Chhattisgarh, sięgają tutaj, do Polski. Tutaj bije źródło i początek Ośrodka, a tym samym źródło i początek także ich istnienia.

Radosna atmosfera tych niezwykłych dni, które dane jest nam wspólnie przeżywać jest ogromnym bogactwem dla nas wszystkich: organizatorów, uczestników i wolontariuszy, którzy tak ochoczo włączyli się do akcji. Zaś otwarte szeroko serca i oczy tych młodych, ciekawych nowej rzeczywistości, w której się znaleźli, radują nas niezmiernie.

Z przyczyn obiektywnych, nie możemy Państwu na bieżąco relacjonować ich pobytu, obiecujemy jednak szczegółową relację z ich pobytu.

W najbliższą niedzielę, 24 lipca 2016 roku, zapraszamy wszystkich chętnych na PIKNIK z uczestnikami ŚDM - Warszawa-Choszczówka przy ul. Świerkowej 4

DO ZOBACZENIA! (AK)

DMbG0DMbG2 DMbG4DMbG3

DMbG5